Wojewódzki Inspektorat Ochrony
Środowiska w Szczecinie

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie

Aktualności

„Zarządzanie poprzez działanie w ochronie środowiska” – podsumowanie konferencji w Szczecinie

26 listopada 2024 r. w Szczecinie odbyła się konferencja, która zgromadziła ekspertów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz mediów, by wspólnie omówić wyzwania i rozwiązania związane z ochroną środowiska. Celem konferencji było budowanie sieci współpracy oraz wymiana doświadczeń między praktykami i naukowcami.  

Konferencje otworzył I Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński oraz Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dr inż. Sławomir Konieczny. W spotkaniu wzięli udział: Senator RP Piotr Masłowski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, takich jak Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Wody Polskie.

Po lewej stronie przemawiający Wicewojewoda Zachodniopomorski, w tle sala z uczestnikami konferencji. Po prawej stronie na pierwszym planie Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Szczecinie, na lewo od niego Senator RP Piotr Masłowski

Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska podsumowujący konferencję na tle baneru WIOŚ

Konferencja została podzielona na trzy główne panele tematyczne, które dostarczyły uczestnikom wszechstronnej wiedzy dotyczącej ochrony środowiska.  

Po lewej stronie ekran z prezentacją Znaczenie decyzji środowiskowej w ochronie środowiska województwa zachodniopomorskiego, centralnie prelegentka RDOŚ, po prawej baner WIOŚ w Szczecinie

W pierwszym panelu prelegenci poruszyli kwestie związane z systemem ochrony środowiska w województwie zachodniopomorskim. Dr Sylwia Jurzyk-Nordlöw, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie omówiła znaczenie decyzji środowiskowych, a Anna Stypik również z RDOŚ w Szczecinie zaprezentowała działania związane z remediacją gruntów. Dr Michał Baran (WIOŚ w Szczecinie) zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z obecności związków chemicznych, takich jak glifosat, w środowisku.

Po lewej ekran z prezentacją slajd Szkody w powierzchni ziemi, po prawej prelegentka na tle baneru WIOŚ

Po lewej ekran z prezentacją G;ifosat jako przykład powszechnie występujących w środowisku związków pochodzenia antropogenicznego, po prawej prelegent na tle baneru WIOŚ

Drugi panel koncentrował się na analizie aktualnego stanu środowiska oraz przyszłych wyzwań związanych z jego ochroną. Prof. dr hab. inż. Krystyna Cybulska reprezentującą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przedstawiła problem zanieczyszczenia mikroplastikami  oraz problemy eksploatacyjne związane z bakteriami nitkowatymi w wodach zanieczyszczonych. Natomiast prof. dr hab. Małgorzata Bąk z Uniwersytetu Szczecińskiego omówiła zagrożenia związane z występowaniem "złotej algi" oraz jej wpływ na ekosystemy w Polsce i na świecie. Dr Malwina Bondarewicz (ZUT) z kolei zaprezentowała innowacyjne technologie monitorowania środowiska z wykorzystaniem dronów. 

Po lewej ekran z prezentacją slajd tytułowy Mikroplastik, centralnie na pierwszym planie prelegentka, po prawej baner WIOŚ

Po lewej prelegentka, centralnie ekran z prezentacją slajd Katastrofalne śnięcie ryb w Odrze, po prawej baner WIOŚ

Po lewej ekran z prezentacją slajd dotyczący danych przestrzennych, po prawej prelegentka na tle baneru WIOŚ

Ostatni panel był poświęcony roli mediów i ekspertów w edukacji ekologicznej. Uczestnicy, w tym przedstawiciele Polskiego Radia Szczecin, TVP 3 Szczecin oraz Gazety Wyborczej Szczecin, podkreślili znaczenie komunikacji społecznej w promowaniu działań proekologicznych. 

Panel dyskusyjny, trzy osoby po lewej stronie - przedstawiciele mediów, dwie osoby po prawej stronie moderatorzy przedstawiciele WIOŚ siedzący na tle baneru WIOŚ

Konferencja stała się platformą do dyskusji na temat najważniejszych wyzwań środowiskowych i możliwych rozwiązań. Podkreślono konieczność współpracy między instytucjami, naukowcami i mediami w budowaniu świadomości ekologicznej oraz wdrażaniu innowacyjnych narzędzi ochrony środowiska. 

Wydarzenie było finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach projektu "Zarządzanie poprzez działanie w ochronie środowiska", podkreślając zaangażowanie organizatorów w rozwój zrównoważonych inicjatyw środowiskowych.

logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie