26 listopada 2024 r. w Szczecinie odbyła się konferencja, która zgromadziła ekspertów, przedstawicieli instytucji publicznych oraz mediów, by wspólnie omówić wyzwania i rozwiązania związane z ochroną środowiska. Celem konferencji było budowanie sieci współpracy oraz wymiana doświadczeń między praktykami i naukowcami.
Konferencje otworzył I Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński oraz Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dr inż. Sławomir Konieczny. W spotkaniu wzięli udział: Senator RP Piotr Masłowski oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, takich jak Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ, Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński oraz Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie - Wody Polskie.
Konferencja została podzielona na trzy główne panele tematyczne, które dostarczyły uczestnikom wszechstronnej wiedzy dotyczącej ochrony środowiska.
W pierwszym panelu prelegenci poruszyli kwestie związane z systemem ochrony środowiska w województwie zachodniopomorskim. Dr Sylwia Jurzyk-Nordlöw, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie omówiła znaczenie decyzji środowiskowych, a Anna Stypik również z RDOŚ w Szczecinie zaprezentowała działania związane z remediacją gruntów. Dr Michał Baran (WIOŚ w Szczecinie) zwrócił uwagę na zagrożenia wynikające z obecności związków chemicznych, takich jak glifosat, w środowisku.
Drugi panel koncentrował się na analizie aktualnego stanu środowiska oraz przyszłych wyzwań związanych z jego ochroną. Prof. dr hab. inż. Krystyna Cybulska reprezentującą Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przedstawiła problem zanieczyszczenia mikroplastikami oraz problemy eksploatacyjne związane z bakteriami nitkowatymi w wodach zanieczyszczonych. Natomiast prof. dr hab. Małgorzata Bąk z Uniwersytetu Szczecińskiego omówiła zagrożenia związane z występowaniem "złotej algi" oraz jej wpływ na ekosystemy w Polsce i na świecie. Dr Malwina Bondarewicz (ZUT) z kolei zaprezentowała innowacyjne technologie monitorowania środowiska z wykorzystaniem dronów.
Ostatni panel był poświęcony roli mediów i ekspertów w edukacji ekologicznej. Uczestnicy, w tym przedstawiciele Polskiego Radia Szczecin, TVP 3 Szczecin oraz Gazety Wyborczej Szczecin, podkreślili znaczenie komunikacji społecznej w promowaniu działań proekologicznych.
Konferencja stała się platformą do dyskusji na temat najważniejszych wyzwań środowiskowych i możliwych rozwiązań. Podkreślono konieczność współpracy między instytucjami, naukowcami i mediami w budowaniu świadomości ekologicznej oraz wdrażaniu innowacyjnych narzędzi ochrony środowiska.
Wydarzenie było finansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach projektu "Zarządzanie poprzez działanie w ochronie środowiska", podkreślając zaangażowanie organizatorów w rozwój zrównoważonych inicjatyw środowiskowych.